26 Nisan 2013 Cuma

ATÖLYEDE ÇEKİM YAPILDI

 
Bahçeşehir Life Dergisi dün atölyeye çekime ve röportaja geldi. Mayıs ayında bir sayfada atölyem olacak, çok mutluyum :) 
Çektikleri bir kaç fotoğrafı şimdiden yayınlayayım

Burası da malzeme satış odası..

Geçen hafta ağır bir bronşit geçirdim, o yüzden ürün yayını haftaya kaldı. Yine de inşallah diyelim. Hepinize sevgiler, öpücükler.

12 Nisan 2013 Cuma

"ÜLKÜ'NÜN YAĞI" DİKİŞ KUTUSU VE SERAMİK VAZO

Bu ne biçim başlık diyorsanız haklısınız ama hikayesini dinleyin. Benim bir anneannem var ki bildiğiniz anneannelerden değil :) Kendisi 73 yaşında olmasına rağmen hepimizi cebinden çıkaracak yaşam sevincine, eğlenceye, hayata tutunma gücüne sahiptir. Neşeli anlarında tadına doyulmaz, insanı gülmekten altına ettirir (bir kabul gününde bir teyzeyi altına kaçırttırmıştı!) ve fakat öyle zamanlar olur ki kaçacak delik arattırır, dünyayı dar eder :) Savaş görmüş toplumun eski bir bireyi olarak da müsrifliği sevmez, parasının hesabını mükemmel tutar. Biz eskiden yaz tatilinde anneannemin yanına Burdur'a göl evine giderdik. Hava kararana kadar göle girer, gece yarılarına kadar bisiklet biner, bahçedeki envai çeşit meyve ağacından yemişleri toplar, süzme yoğurdu ekmeğe sürüp üzerine tuz-nane ya da şeker ekip mideye indirirdik. 
Anneannem

 
O yazlık göl evinde canciğer akrabalarımızla birlikte kaldığımız için buzdolabında herkesin alışverişi olurdu. Ancak anneanneminki özeldi. Kalabalıkta karışmasın diye paketlerin üzerine ince el yazısıyla uzun uzun ismini yazardı. Yoğurt kutusunu alırsınız "Ülkü'nün yoğurdu", şekere uzanırsınız "Ülkü'nün şekeri", yağa mı davrandın "Ülkü'nün yağı!". Biz de buna çok gülerdik. Halen daha aile içinde birine ait demek yerine Ülkü'nün yağı deriz. 
Tabi gülüyoruz ama bu tutumluluğu sayesinde benim de bu atölyeyi açmamda büyük katkısı oldu, hatta o olmasaydı açamazdım sanırım. İşte ben de ihtiyacı olduğunu bildiğim için ona bir dikiş kutusu yapayım dedim. Ruhuna uygun kırmızılı, kalpli, şen şakrak bir kutu boyadım, hamurla kabarttım, yanına da "Ülkü'nün dikiş kutusu" yazdım. Başkasıyla karışıverir hafazanallah!
Çok konuştum geçelim fotoğraflara.
 
Bu arada fotoğraflara dikkat ettiniz mi öncekilere nazaran ne kadar net çıktı. Ne oldu makinama eskiden iyiydi şimdi buğulu çekiyor diye günlerdir oynamadığım ayarı kalmadı. Daha bugün merceği silmeyi akıl ettim, fotoğraflar pırıl! Allahım akıl dağıtırken beni boyaya mı göndermiştin, nerdeydim? Off off :)

Bir de seramik vazo boyadım bu hafta. Çok uzun yıllardır muhasebecimiz olan ama artık kardeşim olarak gördüğüm canım Çilem'ciğimin de aylar önce boyamam için verdiği vazo bu. Ancak elime alabildim ama güzel oldu, ne dersiniz? Seramiğe önce su bazlı vernik sürdüm. Sonra beyaza boyadım. Çiçekleri hamurla kabarttım ve püskürtme tekniği ile boya püskürttüm. Verniği de attım mıydı, hazırrr.


 
 Haftaya yeni ürünlerle buradayım, beklerim efenim.

11 Nisan 2013 Perşembe

ÇEKİLİŞ SONUCU

Çekilişe katılan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sabah ilk iş heyecanla çekilişimi yaptım. Çekilişler genelde random.org sitesiyle yapılıyor bloglarda. Ancak ben yerli malı yurdun malı diyerek http://wmaraci.com sitesini kullandım. Sizlere de tavsiye ederim. Çekilişimin sonucunda kazanaaann SHEMELLON. Tebrik ederim. İyi günlerde kullanmanızı dilerim. Bir de yedek talihlimiz var. O da Velvety. Asıl talihliden bir hafta boyunca haber çıkmazsa hediye yedek talihliye gidecek. Ondan da haber çıkmazsa bir daha çekiliş yaparız :)
 
Sevgili Shemellon iletişim bilgileriniz verirseniz, hediyenizi hemen göndereceğim.  
Hepinizin ilgisine teşekkür ederim, sevgilerimle.
Melike
  
 

9 Nisan 2013 Salı

YENİ ÜRÜNLER HAZIIRR

Merhaba,
Bu hafta atölyeden çıkan ürünlere geçmeden önce iki nefis keçe yelek çalışması paylaşmak istiyorum. Yeleklerin tasarımı ve yapımı anneme ait :) Önceki yazımda yeleği yaparken fotoğrafları vardı. Merak edenler için tık tık 
O yelek bitti ve işte bu çıktı ortaya. Kendisi sipariş de alıyor, istekliler bana mail gönderebilir. Kullandığı keçeler sentetik değil, Afyon'da imal edilen gerçek yün keçedir.

Yeleği hediye ettiği arkadaşı Şehriban Hanım Gaziantep'te oturuyor. Yeleğini giyip bana mankenlik yaptı.

  
Arkada ciddiyetle bizi seyreden benim büyük kuzum Metehan :) Annemin kendi için yaptığı bir başka keçe yelek. Bu da ayrı güzellikte. Mankenimiz annem Hülya :)


 
 Keçelerden sonra gelelim ahşaplara... Zor transfer denilen teknikle bir tepsi yaptım. Bu "zor transfer" tanımı da tuhafıma gidiyor. Diğer çıkartma yapıştırır gibi yapılana kolay transfer denilince, normal transfer de oldu mu sana zor transfer :) Bu resim transfere güzel gitti, transfer sonrası tamamlama yaptım, kenarlara stencil çalıştım ve yağlıboya eskitmeyle bitirdim. 

 
 Bir tepsi daha var, bu güzel kuşu dekupaj tekniğiyle yapıştırdım kenarlara da puantiyeli stencil çalıştım. 


Mantar üçlüsü...

 
 Kursiyerlerden örnekler var sırada. Çalışkan arkadaşım Betül bu güzel tepsiyi yaptı. Önce boyadı sonra antik eskitmeyle eskitti, dekupajla gülleri yerleştirdikten sonra yüz kat vernikle bitirdi. Çok şık bir tepsi çıktı ortaya.


Tülay kızları için iki kutu boyadı, takılar tokalar ortalıktan kalkacak :) İlkini süsledikçe süsledi arkası bile boş kalmadı. 

Hamurla aksesuarlar kabartıldı. Puantiyeler serpiştirildi.

Ayakkabılara pırıl pırıl taşlar yapıştı. Bulsak da alsak şu ayakkabıdan dedirtti! Taşları tutmak için atölyede cımbız bulamadık, neyseki  karşı dairede kuaför var :)


Bu atölyenin bir güzelliği daha oldu bana. Ortaokuldan arkadaşım Bahar facebooktan bana mesaj yazdı, atölyen ne güzel, ben Bahçeşehir'deyim, gelebileceğim bir yerde misin diye. E ben de Bahçeşehir'deyim dedim adresi yazdım. On dakika sonra kapı çaldı, karşımda Bahar! Ne kadar mutlu oldum anlatamam, tam 23 yıl olmuş görüşmeyeli. Biz böyle birbirimizi bulunca sınıftan diğer kızlarla da plan yaptık ve geçen hafta altı kız buluştuk. Harika bir gündü. Bundan sonra her ay buluşacağız. Bakın bu da buluşmamızın anısı :) Sol baştan Bahar, Anıl, Seval, ben, Aslı ve Neslihan. Yirmiüç yıldan sonra kimse değişmemiş sohbet kaldığı yerden devam etti, çok mutlu oldum.

Bahar da başladı çalışmalara, öncelik tabi ki güzel kızının.. Bir kalemlik boyamaya başladı.


Bu güzel kalemlik hamurla kabartıldı, puantiyeler atıldı, saten kurdelayla süslendi. Çok sevimli bir şey çıktı ortaya.

 Bu günlük de bu kadar, yeni yeni ürünler yapılıyor, en kısa zamanda onları da paylaşacağım. Hepinize sevgiler, öpücükler.
Melike     

1 Nisan 2013 Pazartesi

ÇEKİLİŞ YAPIYORUM, BEKLERİM

Merhaba,
İlk çekilişimi yapıyorum. Bu güzel vintage tarz ürünü ister kaşıklık, ister kalemlik ister makyaj fırçalarınız için kullanabilirsiniz. 
Çekilişe katılmak için bu postun altına katılmak istediğinize dair bir yorum bırakıp, gelmişken bloğumu da beğenip :) facebook sayfanızda ve varsa bloğunuzda benim bloğumu paylaşmanız yeterli. Kargo ücreti de bana ait ancak Türkiye sınırları içinde olmak gerekiyor. Çekilişe katılma süresi 10.04.2013'e kadardır.
Şimdiden bol şans herkese. 

İşte hediyeniz

GENÇ KIZLARLA ATÖLYE

Çocuk atölyesi yazmaya elim gitmedi, güzel kızlarımız 11-12 yaşlarındalar ama genç kız olmuşlar artık, biz anneler hala onları  çocuk gibi görsek de..
Bu güzel ve becerikli kızlar oğlumla aynı okuldalar. Atölyeye gelip boyamak istediler, boyama isteyene canım feda :) İşte kızlarımız ve iki saatte çıkardıkları güzel objeleri...

Okuldan gelince kurt gibi aç olunuyor, neyseki hazırlıklarımız tamamdı. Buyrun sofraya... Kekler, börekler yendi, sütler içildi.


Kızlar da ben de çalışmaya başladık.

Burçak ve İlayda kendilerine güzel birer kutu seçtiler.


Nisa da bir kalemlik yapmaya başladı.


Pelin bahçelerine bir kuş evi boyuyor.

 Celine de bir kalemlik seçti ve annesi Tülay'la birlikte başladılar boyamaya. Bu arada daha önce de bahsetmiştim Tülay'ın tezcanlılığı, hızı kimsede yok. O ortamda iki arada bir derede kendine de bir kutu boyadı, bravo Tülay'cım.

İki saatte kızlarımız neler neler yaptı bakın, Burçak'ın kutusu ne kadar şık oldu değil mi?

 Nisa'nın melekli kalemliği kurdelayla süslendi, daha da süslenecek ama bu günlük bu kadar daha evde ödevler bekliyor :)
 Yanlara mühür bastık

 Bu da küçük Defne'mizin yaptığı kutu, hepimiz çok beğendik.

Celine'den de melekli kalemlik, Tülay taşlarla süsledi, pek hoş oldu.

İlayda'nın yaptığı kutu görülmeye değer. Benim en kısa zamanda daha iyi bir fotoğraf makinası edinmem gerekiyor. Ayrıntılar belli değil ama kutunun ne kadar ince zevkle çalışıldığı anlaşılıyor değil mi?

Pelin'in cıvıl cıvıl kuş evi de çiçeklerle süslendi.

Arkasını bile boş bırakmadı, hem çiçeklerle hem mühürle güzelleştirdi.

 Çok dolu, çok yoğun ama çok da eğlenceli bir gündü. Kızlar hepiniz çok güzel işler çıkardınız. Üretmenin, ortaya emek verilen bir iş çıkarmanın zevki bambaşka. Ne zaman isterseniz tekrar gelin, atölyemin kapısı size hep açık.